Ж У Р Н А Л № 93


У засіданні Священного Синоду Української Православної Церкви під головуванням Блаженнішого Володимира, Митрополита Київського і всієї України

 

МАЛИ МІРКУВАННЯ про діяльність Союзу православних братств України (Всеукраїнського Православного братства в ім’я святого Архістратига Божого Михаїла, Всеукраїнського Православного братства Олександра Невського) та деяких інших громадських організацій мирян («Православная общественность Одессы», «Духовно-патриотический союз “Новороссия”»), а також про друковану та відеопродукцію, що розповсюджується з благословення Преосвященного єпископа Іполіта (Хилько).
Довідка: Союзом православних братств України (Всеукраїнським Православним братством в ім’я святого Архістратига Божого Михаїла, Всеукраїнським Православним братством Олександра Невського) та деякими іншими громадськими організаціями мирян розповсюджуються ідеї та літургійні обряди, які суперечать правилам і вченню Православної Церкви. Серед таких ідей та обрядів особливо слід відзначити:

 

• ідею канонізації московського царя Івана Грозного та Г. Є. Распутіна, що була піддана осуду Архієрейським Собором Руської Православної Церкви 3-8 жовтня 2004 року;

• так званий «чин всенародного покаяння», який, у прихованій формі відроджуючи єретичне вчення про «викупний подвиг царя», - вимагає від віруючих каятися у недостатньому прославленні царської родини; поширюючи хибні есхатологічні страхи, закликає віруючих каятись у тому, що вони прийняли ідентифікаційний номер платника податків, новий паспорт, медичний поліс тощо, тобто безвідповідально спонукає чад Церкви до сектанства та асоціальної поведінки («чин всенародного покаяння» був засуджений Святішим Патріархом Московським і всієї Русі Алексієм ІІ у зверненні до духовенства на Єпархіальних зборах м. Москви 24 грудня 2007 року).

З метою поширення цих ідей і положень, Союзом православних братств України та іншими організаціями мирян («Православная общественность Одессы», «Духовно-патриотический союз “Новороссия”» та ін.) проводяться хресні ходи без благословення Священноначалія, під час яких присутнім роздають «ікони» царя Івана Грозного та Г. Є. Распутіна, Божої Матері «Орлиные крылья», Божої Матері «Державна» із зображеним на іконі Г. Є. Распутіним, а також тексти виданого зазначеними організаціями «чину всенародного покаяння». З подібною метою Союз православних братств України розповсюджує газети «Дух христианина» та «Пасха Третьего Рима», які було заборонено розповсюджувати у храмах та монастирях постановою Священного Синоду Руської Православної Церкви від 15 квітня 2008 року (журнал № 32), оскільки діяльність цих видань визнана «шкідливою для Церкви, такою, що вносить у середовище православних християн дух неправди, розбрату та розділення».

Сіючи серед віруючих Української Православної Церкви смуту, непорозуміння та недовіру до Священноначалія, Союз православних братств України поширює звернення колишнього єпископа Діомида, діяльність якого засуджена Архієрейським Собором Руської Православної Церкви 24-29 червня 2008 року, а сам він позбавлений архієрейського сану постановою Священного Синоду Руської Православної Церкви від 6 жовтня 2008 року (журнал № 90); а також деякі друковані та відео видання, які мають благословення колишнього єпископа Діомида та заштатного єпископа Української Православної Церкви Іполита (Хилька), звільненого на спокій постановою Священного Синоду Української Православної Церкви від 14 грудня 2007 року (журнал № 112).

 

Богословсько-канонічна комісія при Священному Синоді Української Православної Церкви з благословення Блаженішого Митрополита Київського і всієї України Володимира проаналізувала відеоматеріали та книги, що мають гриф «По благословению Преосвященного епископа Ипполита (Хилько)». Комісія констатувала, що ці видання містять: пропаганду «чина всенародного покаяння» та інших псевдоцерковних послідувань Таїнства сповіді, вчення про викупний характер смерті царя Миколи II, підтримку ідеї канонізації царя Івана Грозного та Г.Є. Распутіна, проповідь недовіри до церковної ієрархії, наклепи на адресу Святішого Патріарха Московського і всієї Русі Сергія (Страгородського), нагнітання паніки та страху у зв’язку з персональною ідентифікацією громадян та новими документами, пропаганду хибної есхатології.

Розповсюджуючи зазначені видання і влаштовуючи відповідні маніфестації, Союз православних братств України в такий спосіб висловлює підтримку діяльності Преосвященного єпископа Іполіта (Хилька) та бувшого єпископа Діомида. Розповсюджувані Союзом православних братств України за благословенням цих осіб видання завдають великої шкоди просвітницько-місіонерській діяльності Церкви.

 

Крім того, Союз православних братств України продовжує брати участь у самочинних акціях, які проходять під політичними гаслами, що заборонено Статутом про управління Української Православної Церкви (розділ XІ, п. 2), а також суперечить постанові Священного Синоду Української Православної Церкви від 18 квітня 2008 року (журнал № 21, п.3).

 

УХВАЛИЛИ:
1. Засудити політичне спрямування діяльності Союзу православних братств України (Всеукраїнського Православного братства в ім’я святого Архістратига Божого Михаїла, Всеукраїнського Православного братства Олександра Невського) та деяких інших громадських організацій мирян («Православная общественность Одессы», «Духовно-патриотический союз “Новороссия”»), а також розповсюдження та пропагування Союзом православних братств України та іншими громадськими організаціями мирян ідей і літургійних обрядів, які суперечать правилам і вченню Православної Церкви, а саме:

 

• пропагування ідеї канонізації московського царя Івана Грозного та Г.Є.Распутіна;

розповсюдження так званого «чину всенародного покаяння».

 

2. Висловити занепокоєння з приводу поширення Союзом православних братств України серед віруючих Української Православної Церкви звернень колишнього єпископа Діомида, діяльність якого була засуджена Архієрейським Собором Руської Православної Церкви 24¬¬–29 червня 2008 року, а сам він позбавлений архієрейського сану постановою Священного Синоду Руської Православної Церкви від 6 жовтня 2008 року (журнал № 90); а також інших видань, які мають благословення зазначеної особи та єпископа Іполита (Хилька), звільненого на спокій постановою Священного Синоду Української Православної Церкви від 14 грудня 2007 року (журнал № 122).

 

3. Просити Преосвященного єпископа Іполита (Хилька) утриматися від надання благословення на публікацію книг, періодичних видань та відеоматеріалів, які містять згадані вище хибні екклезіологічні, сотериологічні та есхатологічні погляди, що суперечать віровченню Православної Церкви. (УжМБ - див. „Покаяння Владики Іполита”)

 

4. Керуючись Статутом про управління Української Православної Церкви (розділ XI, пункт 5), відкликати благословення на діяльність Союзу православних братств України.

5. Підтримуючи ініціативи духовенства і мирян щодо проведення хресних ходів, які є видимим проявом віри та благочестя народу Божого, водночас звернути увагу на необхідність організації і проведення їх за благословенням Священноначалія та в рамках церковної дисципліни.

 

6. Закликати православні братства та інші мирянські організації у своїй діяльності керуватися віровченням Православної Церкви та святими канонами, діяти у послуху до Священноначалія Української Православної Церкви та згідно з власними Статутами і Статутом про управління Української Православної Церкви.