Історія та діяльність

Ужгородського молодіжного братства

імені преподобного Алексія Карпаторуського

 

від початку заснування до 26.01.2009 року

 

 

         Перші ужгородські зібрання православної молоді відбулись на території Ужгородського Свято-Воскресенського чоловічого монастиря в травні-червні 2007 року з благословення преосвященнішого єпископа Агапіта (Бевцика).  Ініціаторами стали студенти УжНУ, зокрема Євген Часин. Євген заручившись підтримкою молодого священства міста, зокрема нинішнього голови Братства ієрея (тоді диякона) Віктора Палоша, який поділився враженнями про діяльність Київського молодіжного братства імені преподобного Іони,  організував приміщення  в монастирі, де проходили перші зустрічі -«чаєпітія».

         Спочатку на  «чаєпітіях» було присутньо близько 8-12 молодих студентів в більшості прихожан монастиря, які бажали працювати і розвиватися в православному дусі. При монастирі зустрічі проходили щовівторка після вечірнього Богослужіння,   молодь наперед вибирала тематику  лекції,  яку проводили в більшості протоієрей Володимир (Гуй) та виконуючий обов’язки намісника ігумен Мефодій (Євчинець). Слід відмітити також ієрея Олександра Гука та диякона Олександра Монича, викладачів Ужгородської Української Богословської  Академії імені святих Кирила і Мефодія, які на перших зібраннях визначили можливі напрямки діяльності молоді в Церкві .

         Після літніх канікул, зустрічі при монастирі проходили ще до середини вересня  2007 року.  Опісля, за підтримки активних прихожан монастиря, а саме Ігоря Білоуса, для молодіжних православних зустрічей було надано аудиторію в Закарпатському навчальному центрі, де  зустрічі проходять і зараз. Тут відкрились більші можливості, а саме переглядати фільми та мати  доступ до мережі інтернет.

         Ідея про перетворення молодіжної організації в Братство почала зароджуватись після запрошення отцем Володимиром на молодіжні зустрічі священика Віктора Палоша, який з середини жовтня 2007 року почав проводити бесіди з молоддю, запрошуючи на них інколи і інших представників священства та монашества єпархії.

         В листопаді 2007 року за ініціативою отця Віктора була організована паломницька поїздка молоді по монастирях Закарпаття.  

         В грудні 2007 року на Мукачівську єпархію був призначений новохіротований єпископ Феодор (Мамасуєв), який за короткий час управління довів, що основну надію на майбутнє Церкви він покладає на молодь. Тому з початку 2008 року всі ідеї про створення Братства він щиро підтримав та благословив молодіжне Братство на честь апостола Закарпатського краю преподобного Алексія Карпаторуського, призначивши його головою ієрея Віктора Палоша (указ № 48 від 11 січня 2008 року).

У відповідь молодь активно підтримала благословення владики  та отця Віктора на майбутню соціальну, духовно-просвітницьку та місіонерську діяльність. Відразу були організовані перші збори Братства, на яких було організовано структуру, визначено основні напрямки роботи, обрано старосту - Ониська Олександра.

         У лютому 2008 року відбулась зустріч УжМБ з  владикою Феодором в м. Мукачеві в гостях в Мукачівського молодіжного братства імені преподобного Сергія Радонезького, де архіпастир відповів на ряд важливих питань молоді, зорієнтував, благословив та запевнив про всіляку підтримку молоді в трудах на славу Церкви Христової.

         У тиждень  Світлого Христового Воскресіння молодь за керівництвом отця Віктора розділила радість Воскресіння в Почаївській Лаврі, відвідавши також Львівську та Тернопільську єпархії.

         У травні честь свята Жінок Мироносиць хлопцями УжМБ був організований виїзд на природу на околиці Ужгорода (Дубки), де в гості також було запрошено Мукачівське братство. Молодь приємно провела час, стала більш згуртованою, кожен знайшов багато нових друзів та відчув себе в радісній сімейній атмосфері.

Цього ж місяця на Зборах Братства були представлені перші розробки статуту братства, призначено помічників старости по окремих напрямках роботи: організаційних - Ониська Василя та Головнич Марину, соціальних - Вереш Петра та Кіш Юрія, бібліотеки - Петришинець Людмилу, культурних -  Стинич Ганну, регента братського хору -  Федаса Володимира, юриста - Ільтьо Андрія. Визначено орієнтовну структуру зібрання:   «молитва, лекція по вибраній тематиці, фільм, організаційні питання, молитва», визначені плани проведення літніх канікул молоді.

         У червні 5 членів братства відвідали святі місця України, Росії та Білорусії, що дало змогу збагатитись духовним багатством з життя Церкви на території Святій Русі.

         У липні деякі члени братства активно приймали участь в організації літнього  православного табору для дітей «Камо грядеши», де виступали в ролі вихователів.

         Наприкінці літніх канікул, до Дня Незалежності України, під керівництвом отця Віктора, з благословення двох правлячих архієреїв Закарпаття та молитовним заступництвом Святителя Іоанна Шанхайського, молодь Братства разом з Мукачівською «молодіжкою» здійснили похід на гору Петрос, де відслужили молебень за Україну та цікаво і радісно провели час для здоров’я тіла та спасіння душі.

         У  вересні відбулися збори братства на яких було вирішено ряд важливих питань життя братства, а саме: перевибрано старосту, чітко визначено напрямки діяльності та створено відділи: організаційний, місіонерський, соціального служіння та благодійності, культурно-просвітницький, бібліотеки та відіотеки, казначея, юриста, регента хору з відповідними керівниками та заступниками.

         Наприкінці жовтня голова Братства відвідав православну общину сусідньої Словакії, де взяв участь в конференції.

         У листопаді організаційним та соціальним відділами Братства разом з Мукачівським братством було проведено Таїнство Хрещення в Мукачівському інтернат будинку. Для більш ефективної роботи організовано старостат братства, який вперше пройшов 10 листопада. Серед іншого тут було внесено відповідні зміни до статуту, який подано на затвердження Загальним Зборам та єпархіальному архієрею.

         У листопаді почала налагоджуватись робота всіх без винятку відділів, зокрема місіонерського, де було вибрано керівника та заступників. Зроблено перше кроки відділу в співпраці з інославними організаціями, взято участь в конференції присвяченій боротьбі проти Сніду, налагоджено контакти з деякими ЗМІ.

Організаційним та культурно - просвітницьким відділами разом з хором Братства була організована поїздка в с. Онок, Виноградівсвького району в честь храмового свята Архістратига Михаїла.

На День Ангела Братства 2 грудня на зустріч з молоддю в Ужгород прибув владика Феодор та Мукачівське братство. Владика молитовно розділив радість свята, виклав лекцію, заслухав інформацію про роботу та проекти Братства та благословив на подальшу діяльність. Окрім того, Владика нагородив Архієрейськими Грамотами засновника Братства – Євгена Часина, активіста – Ігоря Білоуса, юриста – Андрія Ільтьо, старосту – Олександра Ониська, заступника старости – Марину Головнич та регента хору і керівника бібліотеки та відеотеки – Володимира Федаса. 

         До дня Святителя Миколая соціальним відділом Братства було організовано зустріч братчиків з дітьми інвалідами центру «Дорога життя».

         Наприкінці 2008 року УжМБ спільно з ММБ під керівництвом ієрея Віктора благодарили Бога за прожитий рік та просили благословення на Новий рік в Свято - Успенській Почаївській лаврі, також відвідуючи Львівську та Тернопільські єпархії.

         До дня Різдва Христового з благословення владики Феодора за ініціативою ієрея Віктора та участю всього Братства, зокрема культурно - просвітницького відділу, був організований  перший єпархіальний Різдвяний концерт «Возвеселімся всі разом нині», який став справжньою віфлеємською зіркою різдвяних православних свят в нашому краї та на якому за свідченням гостей: «Від стара до млада міг народитись Христос в душі кожного з присутніх». 

 

Староста УжМБ

ім. Преп. Алексія Карпаторуського                                              Онисько О. М.

 

Голова  УжМБ

ім. Преп. Алексія Карпаторуського                               Священик Віктор Палош